
„Am vindecat mulţi oameni, însă n-aş fi putut face nimic fără ajutorul Satanei. Îmi era imperios necesar să mă aflu întotdeauna cu el într-o legătură directă, pentru a mă putea călăuzi în toate acţiunile mele. De fiecare dată când eram chemat la un bolnav, îl întrebăm în prealabil pe Diavol dacă trebuie să merg. Uneori îmi spunea: „Poţi merge, căci vreau să-l vindec pe bolnav”, şi atunci porneam la drum. Însă alte dăţi îmi răspundea: „Nu vreau să-l vindec.” (Legat de aceasta, părintele Paisie Aghioritul atrăgea atenţia asupra faptului că Satana nu poate vindeca decât bolile pe care le-a provocat el însuşi.)
















