În perioada 10 – 13 august 2017, Mănăstirea „Sf. M. Mc Gheorghe” din s. Suruceni a găzduit tabăra de vară pentru copii cu vârstele cuprinse între 7 și 12 ani. Tabăra s-a desfășuarat prin bunăvoința egumenei Epistemia (Goncearenco), stareța mănăstirii.
Programul taberei a pus accent pe educaţia nonformală şi cea religioasă. Întregul program a fost menit să facă din tabără o manifestare duhovnicească şi să-i aducă pe copii mai aproape de Biserică. Copiii au avut parte de activităţi recreative, ateliere de discuţie pe diverse teme, jocuri de comunicare și dezvoltare personală,  concursuri de abilităţi practice şi de îndemânare.
În urma discuțiilor s-a constatat că prea mult timp copiii oferă televizorului și calculatorului, astfel ei se pierd în mediul virtual, uitând să se comporte și să se joace potrivit vârstei lor. În taberele organizate pe lângă biserici și mănăstiri, copiii au posibilitatea să descopere frumusețea credinței noastre strămoșești, rugăciunea, natura, jocurile copilăriei, respectul, comunicarea liberă şi  eficientă, și nu în ultimul rând, să se descopere  pe ei înşişi, toate acestea petrecându-se într-o atmosferă caldă și prietenoasă.