Ia aminte să nu faci voia trupului tău, ci cu toată paza păzeşte inima ta, şi nu vei întâmpina greutăţi în păzirea poruncilor.
Ia seama la tine însuţi, păzeşte mintea ta, îndepărtează-te de obiceiurile lumii şi de toate grijile ei, dacă vrei să rămâi pe calea cea dreaptă.Leapădă felurimea bucatelor, hainele moi, somnul îndelungat, nu-ţi îngădui râs nebunesc, mers repezit, împreună-vorbiri necuviincioase, fii străin de iuţime, de pizmă, de vrajbă, şi nu îngădui să se întipărească în mintea ta nici un lucru pământesc, dacă voieşti să placi lui Dumnezeu.
Rugăciunea deasă şi înfrânarea izbăvesc de toată facerea de rău şi vicleşugul diavolilor, înfrânarea istoveşte trupul şi-i chinuie pe demoni înfometându-i, căci desfătările sunt hrana demonilor.

                                                                                                       Patericul Lavrei Sfântului Sava, Editura Egumenița, 2010, p. 39

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.