Imi scrii că între tine şi N. s-a iscat o neînţelegere. Ţie ţi se pare că ea s-a schimbat mult şi nu mai e ca înainte, iar ei i se  pare că tu ţi-ai schimbat atitudinea. Mai departe spui că, fie numai şi rareori, dar te găseşte câte-o indignare puternică şi iritare. Aceasta este o ispită pentru voi două de la vrăjmaşul, care nu rabdă când se sălăşluieşte pacea şi dragostea reciprocă, mai ales acolo unde oamenii se îngrijesc în special de nevoinţa rugăciunii. Anume atunci vrăjmaşul se străduieşte să aducă mânia din ambele părţi, ca să-l facă pe om incapabil nu numai de rugăciune, ci şi de orice lucru bun. Aşadar, căutaţi la voi înşivă, chemând atotputernicul ajutor al lui Dumnezeu, înarmaţi-vă împotriva uneltirilor vrăjmaşului, care caută să vă aducă pagubă sufletească, şi în tot chipul străduiţi-vă să evitaţi starea de mânie, amintindu-vă cuvintele Apostolului: „Pacea să urmaţi cu toţii şi sfinţenia, fără de care nimeni nu va vedea pre Domnul” (Evrei 12:14). (Sfântul Cuvios Ambrozie de la Optina)

                                            Filocalia de la Optina, traducere de Cristea Florentina, Editura Egumenița, Galați, 2009, pp. 121-122

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.