Omul e mereu bolnav și cu trupul, și cu sufletul. După căderea lui Adam, în sufletele noastre au intrat microbii păcatelor, care au atras după sine moartea. Cu rare excepții, cancerul patimilor se dezvoltă nestingherit în sufletele noastre, avându-și rădăcinile adânc implantate în egoismul nostru.
Totuși, trista situație în care ne aflăm nu trebuie să ne ducă la deznădejde. Dumnezeu ne-a lăsat medici și medicamente duhovnicești care pot, prin darul Duhului Sfânt, să dezrădăcineze cu desăvârșire acest egoism.
Să-i ascultăm pe cei care au avut acest dar și care n-au cedat în luptă până n-au biruit.

Arhimandritul Paulin Lecca,Adevăr și Pace, Tratat teologic, Editura Bizantină, București, 2003, p. 53

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.