Am primit scrisoarea ta despre necazuri. Îmi scrii că eşti gata să arunci totul şi să fugi undeva. Ai răbdare, înainte să aştepţi să vină sfârşitul, căci s-ar putea să nu fie aşa cum ai plănuit. În zadar gândeşti că oamenii se prăpădesc din cauza nenorocirilor. Dimpotrivă, vedem în Sfânta Scriptură că necazurile îi apropie pe oameni de mântuire dacă aceştia nu se răzvrătesc şi nu deznădăjduiesc, ci se înarmează cu răbdare, smerenie şi credinţă în voia lui Dumnezeu. Tu aşteaptă încă să vezi cum se va sfârşi lucrarea. Roagă-te cu sârguinţă Împărătesei Cerului, Sfântului Nicolae și Sfântului Mucenic Foca. Rugăciunile lor puternice te vor apăra de atacurile vrăjmașului.
Rabdă cât trebuie şi ţine minte cuvântul apostolului: Necazul aduce răbdarea, răbdarea – iscusinţă, iscusinţa – nădejdea, iar nădejdea nu te va părăsi.
(Sfântul Cuvios Ambrozie de la Optina)

Patericul de la Optina, Editura Egumenița, Galați, 2012, p. 266

 

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.