Cât putem, pe persoanele care ne supără, să nu ne răzbunăm. Să nu avem pomenire de rău asupra nimănui, iar dacă cineva ne-a tulburat, să ne rugăm pentru dânsul:Doamne, iartă-l pe cel care m-a tulburat!” Cel mai bine îl birui pe diavol prin răbdare. Pe cât răbdăm și nu ne răzbunăm, duhul păcii ne liniștește. Pe măsură ce ne rugăm pentru dușmani și dăm vina numai pe noi, vom simți o mare pace în suflet. Iar când ne spune gândul și ne biruie, că și cutare este vinovat, nu numai eu, atunci Duhul Sfânt ne lasă în părăsire, simțim o greutate în suflet și nu mai putem răbda.

Monah Proclu Nicău, Conștiință, spune-mi tu, Editura Nicodim Caligraful, Mănăstirea Putna, 2016

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.