„Să nu vă potriviţi cu acest veac, ci să vă schimbaţi prin înnoirea minţii, ca să deosebiţi care este voia lui Dumnezeu, ce este bun şi plăcut şi desăvârşit.” (Rom. 12, 2)

Biserica Ortodoxă îi cinstește în fiecare an la 29 iunie/12 iulie pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Sfânta Liturghie oficiată în cinstea Sfinţilor și întru tot lăudaților Apostoli, mari învăţători ai credinţei şi pocăinţei, a reunit în rugăciune obştea Mănăstirii Suruceni și credincioșii veniți pentru a participa la slujba de Sărbătoare.

„Această zi este pentru noi ziua consacrată de martiriul Sfinților Apostoli ­Petru și Pavel. Știți prea bine, nu vorbim de niște martiri ­obiș­nuiți, ci de cei al căror glas s-a auzit peste tot pământul, iar cuvintele lor au ajuns până la marginile lumii. Mai mult, ei au văzut ceea ce au predicat atașându-se dreptății, mărturisind adevărul și murind ­pentru el,” spunea Fericitul Augustin în una dintre omiliile consacrate Sfinților Apostoli.

„În osteneli mai mult, în bătăi peste măsură, în temniţă mai mult, la moarte adeseori, bătut cu toiege şi cu pietre, în primejdii pe mare şi pe uscat; în osteneală şi în trudă, în privegheri adeseori, în foame şi în sete, în posturi de multe ori, în frig şi în lipsă de haine“ (2 Cor 11, 23, 27), mărturisește despre calea sa Apostolul Pavel. Aşa L-au urmat pe Hristos Sfinţii Apostoli, aşa şi creştinii de după ei.

„Fiţi următori ai mei, precum şi eu sunt al lui Hristos”, ne îndeamnă Sfântul Apostol Pavel, iar Sfântul Ioan Gură de Aur ne încurajează zicând că dacă avem râvna pentru virtute, nimic nu ne poate împiedica să fim asemenea cu Pavel. Nu numai harul a făcut din el ceea ce a fost, ci şi dragostea lui, râvna lui întru slujirea lui Hristos şi întru purtarea Crucii.

Sfântul Apostol Petru, „piatra credinței și mai-marele slăviților apostoli”, și Sfântul Pavel, „lauda și luminatorul lumii”, au avut aceeași credință neclintită, au răspuns iubirii lui Hristos cu aceeași dragoste înflăcărată și au considerat că „Viaţă este Hristos și moartea un câştig” (Filipeni 1, 21), s-au răstignit împreună cu Hristos (Galateni 2, 20) pentru a învia prin puterea lui Hristos „Viața noastră” (Coloseni 3, 4).

Urmând exemplul vieții Sfinților Apostoli, să tindem ca și în viața noastră să se adeverească cuvintele lor: „Dacă aţi înviat împreună cu Hristos, pe cele de sus căutaţi-le, acolo unde este Hristos şezând de-a dreapta lui Dumnezeu; la cele de sus cugetaţi, nu la cele de pe pământ; căci voi aţi murit, iar viaţa voastră este împreună cu Hristos ascunsă’n Dumnezeu.”

Numeroși creștini au primit împărtășirea cu Trupul și Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

În această zi facem și pomenirea Sfântului Paisie Aghioritul, un mare Sfânt al zilelor noastre.

Pentru ale lor sfinte rugăciuni, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, miluieşte-ne pe noi!