Şi unde ne vom duce sau unde vom fugi, fraţilor, de la faţa Lui Dumnezeu (Psalmi 138, 7)? Căci dacă urcăm la Cer, Îl vom găsi acolo; iar de vom coborî la iad, El este şi acolo (Psalmi 138, 8); de vom ajunge la capătul mării, nu vom fugi de mâna Lui, ci dreapta Lui va ţine sufletele şi trupurile noastre (Psalmi 138, 9-10).
Neputând, aşadar, să ne împotrivim, fraţilor, sau să fugim de la faţa Domnului (Iona 1, 3), veniţi să ne facem pe noi înşine robi Domnului Dumnezeu, Care pentru noi a luat chip de rob (Filipeni 2, 7) şi a murit pentru noi, veniţi să ne smerim sub mâna Lui cea puternică (I Petru 5, 6), care face să ţâşnească tuturor viaţa cea veşnică şi prin Duhul Sfânt o împărtăşeşte cu bogăţie celor ce o caută pe ea.

Sfântul Simeon Noul Teolog, Cateheze. Scrieri II, Editura Deisis, Sibiu, 2003, p. 29

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.