– Ați spus clar că sfinții nu sunt prieteni ai lumii, ci sunt prieteni ai lui Dumnezeu.

‒ Exact. Și Scriptura zice limpede și hotărât: prietenia lumii este vrăjmășia lui Dumnezeu, cel ce este prieten al lumii este dușman al lui Dumnezeu (cf. Iacov 4, 4). Creștinii adevărați, copile, sunt prieteni ai lui Dumnezeu și dușmani ai lumii. Pentru aceasta îi prigonește lumea. Dacă ar fi fost prieteni ai lumii, lumea nu i-ar fi izgonit. Căci zice Hristos al nostru: Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște (Ioan 15, 19). Și în rugăciunea Sa de pe urmă, Hristos spune Tatălui: Eu le-am dat cuvântul Tău, și lumea i-a urât, pentru că nu sunt din lume, precum Eu nu sunt din lume (Ioan 17, 14).

‒ Și sfinții tuturor veacurilor până astăzi aparțin aceleiași categorii ca și Hristos. Nu erau și nici nu sunt lumești.

‒ Corect. În acest punct trebuie să subliniem paralelismul pe care îl face Domnul între sfinți și Sine, pentru că acest paralelism este răspunsul la întrebarea de ce lumea îi urăște pe sfinți. Pentru că, precum spune Domnul, sfinții sunt ca și El în ceea ce privește legăturile lor cu lumea. În consecință, orice poziție ar lua lumea împotriva Domnului, pe aceea o va lua totdeauna și împotriva sfinților. Și zice Hristos: Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât (Ioan 15, 18). Pe mine Mă urăște (lumea) pentru că Eu mărturisesc despre ea că lucrurile ei sunt rele (Ioan 7, 7). Eu sunt lumina lumii (Ioan 8, 12).[…]

Iată, deci, că Hristos și sfinții sunt lumina lumii. Însă lumea a iubit întunericul și a urât lumina. De aceea i-a urât și pe sfinți. Sfinții, ca și Hristos, descoperă lucrările viclene ale oamenilor lumești și strigă celorlalți: „Fiți atenți, luați aminte, aici este o nelegiuire și o minciună. Luați aminte, aici este o calomnie și un păcat. Luați aminte, aici este câmpul minat al diavolului”.

– În consecință, părinte, sfinții, ca și Hristos, au demascat ipocrizia și fățărnicia oamenilor lumești.

‒ Exact. Sfinții, la fel ca și Hristos, îi luminează, îi deșteaptă, îi conduc și îi eliberează pe oameni.

Arhimandritul Spiridonos Logothetis, Răspunsuri la întrebări ale tinerilor – Ortodoxia și lumea, traducere din limba greacă de Părintele Șerban Tica, Editura Sophia, București, 2012, pp. 284-285

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.