Biserica Ortodoxă a Ugandei a anunţat luni, 30 iulie 2018, faptul că şaptezeci de persoane din districtul Kumi s-au convertit la Ortodoxie.
În postarea de pe contul oficial de Instagram al Bisericii din Uganda se menţionează că persoanele care au primit Taina Botezului fac parte din comunitatea parohială Kanapa.
Biserica Ortodoxă din Uganda aparţine de Patriarhia Alexandriei şi este condusă de Mitropolitul Jonah Lwanga.
Potrivit site-ului oficial al Bisericii, 76 preoţi şi 5 diaconi asigură asistenţa religioasă pe teritoriul Ugandei. În prezent există peste 100 de comunităţi, 42 de biserici din zid, 17 clinici medicale şi un spital ortodox.
Conducerea Republicii Uganda a recunoscut religia ortodoxă în 1946.

basilica.ro