Dumnezeu zice: „Iată, stau la ușă și bat”, dar din partea noastră se cere bunăvoința de a-I deschide ușa; marele Apostol Pavel zice: „O, copiii mei, pentru care trăiesc din nou durerile de mamă, până ce Hristos va prinde chip în voi” (Galateni 4, 19), dar din partea noastră se cere să ne războim cu diavolul și cu patimile pentru ca Hristos să prindă chip în noi; același Apostol mai spune: „Eu v-am născut pe voi întru Hristos Iisus prin Evanghelie” (I Corinteni 4, 15).
Dar pentru ca să ne putem naște și noi întru Hristos Iisus, ni se cere să curățim aluatul cel vechi, să facem cu inima noastră ceea ce au făcut femeile sfinte cu pântecele lor sterp și bătrân. Căci numai așa ne vom învrednici să auzim și noi vestea cea bună: „Veselește-te, tu, cea stearpă, care n-ai născut! Saltă de bucurie și strigă tare, tu, care nu știai de durerile facerii, căci mulți sunt copiii celei năpăstuite!” (Galateni 4, 26).

Arhimandritul Paulin Lecca, Adevăr și Pace, Tratat teologic, Editura Bizantină, București, 2003, p. 92

2 comments on “Să ne războim cu diavolul și cu patimile pentru ca Hristos să prindă chip în noi

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.