Eu sunt [făcut după] chipul lui Dumnezeu. Potrivit cu aceasta, noi trebuie să fim și înțelepți pentru a dobândi bunătățile cele din început. Să știi că tu trebuie să te porți potrivit cu Hristosul tău, cu Care trebuie să ai și asemănare adevărată. [Pe aceasta o vei dobândi] atunci când cu sârguință, chiar până la ultima ta suflare, îți vei conduce viața după poruncile Lui cele dumnezeiești, când te vei îndepărta de robia în care te țin dorințele pătimașe ale trupului, și când vei dezrădăcina din inima ta orice minciună și fire lingușitoare și invidie dăunătoare.
Să iubim în toate adevărul, mintea dreaptă, bunătatea sfântă și traiul cu evlavie. (…) Noi suntem creați pe Pământ ca să fim râvnitorii frumuseții nemuritoare și părtași la convorbirile tainice ale lui Dumnezeu. Cunoaște, suflete, înălțimea slavei tale și nu te asemăna cu animalele cele necuvântătoare.

Sfântul Maxim Grecul, Viața și cuvinte de folos, Editura Bunavestire, Galați, 2002, p. 32

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.