Către M.M.
Să dispreţuiţi tot ce vă trage înapoi şi vă împiedică să păziţi poruncile lui Hristos. De ce să vă făgăduiţi singură că veţi ajunge la bătrâneţe, dacă nici despre ziua de mâine nu ştim dacă va fi sau nu a noastră? A amâna şi a înfricoşa este lucrarea atotpierzătorului: el ne sfătuieşte întotdeauna să petrecem ziua de azi în distracţii, cum o fi, fără băgare de seamă, împotriva lui Dumnezeu. Foarte cumplit lucru este a face cele neplăcute Domnului. O, iubită soră! Nu ţineţi asemenea gând în inima dumneavoastră, ci, pe cât vă stă în putere, zi şi noapte întoarceţi-vă spre Hristos, şi suspinaţi, şi cereţi de la Domnul în cugetul dumneavoastră ca El să vă rânduiască pe calea mântuitoare.
A pierde veşnica fericire pentru o plăcere vremelnică este un lucru fără nici o îndreptăţire. Adevărata dragoste stă în a-l asculta pe cel iubit şi a face cu bucurie poruncile lui – altfel, nici credinţa adevărată nu este socotită drept credinţă, dacă nu sunt fapte care s-o dovedească.

Fratele dumneavoastră Gheorghe, care vă iubeşte cu adevărat în Domnul.

Cuviosului Gheorghe din Zadonsk, Sfaturile unui rugător pentru întreaga lume, Editura Sophia

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.