În războiul duhovnicesc ne ajută și rugăciunile Părintelui nostru duhovnicesc. Cu puterea rugăciunilor sale, putem izbândi împotriva lucrării diavolului. Sfântul Ioan Scărarul spune că, la vremea când ne aflăm în lume pentru vreo slujire, „suntem acoperiți de mâna lui Dumnezeu, poate pentru rugăciunea părintelui nostru și ca să nu se hulească și Domnul prin noi”.
Rugăciunile Părintelui nostru duhovnicesc sunt de trebuință în acest greu război duhovnicesc. Condiția ca rugăciunile să aibă putere este ascultarea față de Părintele, de Starețul nostru. Așa cum Moise a fost îngerul cel bun al poporului israelit care l-a păzit de orice rău, tot astfel este pentru fiecare creștin Părintele său duhovnicesc. După cum Moise i-a slobozit pe israeliți din robia lui Faraon, tot astfel și duhovnicescul nostru Părinte ne slobozește din robia Faraonului celui înțelegător, adică a diavolului. Sfântul Simeon Noul Teolog arată aceste asemănări dintre Prorocul Moise și Moise cel înțelegător. Scrie în chip grăitor: când s-au năpustit asupra sa toate puterile răului, atunci „m-au văzut, prin rugăciunile tatălui meu, și îndată s-au retras rușinați”.
Ierotheos, Mitropolit al Nafpaktosului, Știința medicinei duhovnicești. Practica psihoterapiei ortodoxe, Editura Sophia, 2017

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.