Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați și-mbrăcat (Gal. 3, 27). Ce mare adevăr ne încredințează prin aceste cuvinte Apostolul Pavel! Creștinii botezați nu poartă pe omul vechi, cu patimile și poftele lui păcătoase, ci sunt îmbrăcați în omul cel nou.
S-au îmbrăcat în Hristos însuși, Care viețuiește acum în inimile lor! Și expresia s-au îmbrăcat nu se referă la o îmbrăcăminte simplă și exterioară, ci la ceva adânc, ființial și nedespărțit. Prin credința noastră în Hristos, și prin botezul nostru, ne-am îmbrăcat în Hristos însuși și ne-am făcut fii ai lui Dumnezeu, lăcașe ale Duhului Sfânt, bisericile lui Dumnezeu, sfinți și desăvârșiți, dumnezei după har.
Sfântul Nectarie de Eghina

 

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.