A fi un bun exemplu pentru alte persoane este un lucru extrem de important. Pentru că oamenii au nevoie de exemplul tău, de liniștea și de iubirea ta… nimic altceva. Aceasta este ceea ce m-a învățat experiența, atât în ceea ce îi privește pe copii, cât și pe adulți – în special pe adulți.
Dacă se întâmplă să-ți exprimi o opinie, să faci un comentariu sau să emiți o judecată despre orice crede sau practică cineva, vei lovi direct în egoul său. Iar ego-ul nu va admite, nici măcar pentru sine, că ceea ce spui este corect. Ego-ul nu vrea să-i spună nimeni nimic. Din păcate, așa stau lucrurile… Așadar, păstrează tăcerea. Nu spune nimic decât atunci când ți se cere părerea. Domnul a spus foarte clar: „Dă fiecăruia ceea ce îți cere”. În toate privințele…
Ți s-a cerut părerea? Atunci dă-o. Aceasta este experiența mea. Dragoste și liniște: cu acestea două sunt atât de fericită, atât de liniștită, atât de împăcată… Nu pot să exprim în cuvinte. Acesta este Raiul pe pământ. Nu îmi doresc nimic altceva…
Unde ați învățat toate acestea?
Nu știu… Totuși întotdeauna am înțeles că, dacă ai lăsa o persoană să vorbească cu tine fără să îi spui nimic, acel om își va deschide inima și vei ajunge să îl cunoști. Aceasta este temelia prieteniei.
Maica Gavrilia. Asceta iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, 2014, p. 272

 

One comment on “Oamenii au nevoie de exemplul tău, de liniștea și de iubirea ta… nimic altceva

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.