Doamne, a Cărui dragoste pentru noi depăşeşte la infinit dragostea oricărui tată, a oricărei mame, a celei mai iubitoare soţii, miluieşte-ne!
Născătoare de Dumnezeu, Stăpâna noastră! Tu, a cărei dragoste pentru neamul omenesc nu poate fi măsurată cu aceea a nici unei mame de pe pământ, a nici unei soţii, ia aminte la rugăciunile noastre şi ne mântuieşte. Ca să te pomenim din adâncul inimii! Ca să ne rugăm Ţie cu sârguinţă! Ca să alergăm sub acoperământul Tău grabnic, nepregetând, neşovăielnic.
Ne rugăm Maicii lui Dumnezeu celei Preabune şi fără de prihană şi ea se roagă pentru noi. O preaslăvim pe cea care este mai presus de orice slavă şi ea ne pregăteşte nouă slavă veşnică. Îi spunem adeseori: „Bucură-te!”, iar Ea îl roagă pe Fiul Său, Dumnezeu: Fiul meu preaiubit, pentru că îmi dau bineţe, zicându-mi „Bucură-te!”, dă-le lor bucurie veşnică!

   Sfântul Ioan din Kronstadt, Viaţa mea în Hristos, Editura Sophia, Bucureşti, 2005, p. 83

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.