Partea împărătească a sufletului este mintea (nous). Ea este puterea cea mai nobilă a sufletului, căci prin minte sufletul vede Dumnezeirea. Mintea devine văzătoare a tainelor negrăite ale lui Dumnezeu. Mintea este împăratul firii omenești, de aceea și este principala țintă a satanei.
Când mintea se întunecă, devine roabă păcatului. Se cuibărește în ea șarpele păcatului și îi întinează toate cugetele. Fiind deja legată de păcat, nu mai poate zbura către Cer, nu mai poate transmite sufletului mesajele lui Dumnezeu. Mintea este ochiul sufletului. Aceasta ne-a învățat Domnul:
Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.” (Matei 6, 22)
Monahul Marcel Karakalinul, Cugetări duhovnicești, Editura Evanghelismos, 2014

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.