…:
.
/
„Slavă Ţie, Doamne, că S-a născut Hristos!” 
(Sfântul Teofan Zăvorâtul)
.
.

./
.
.

Dragii noștri
,

.
 …….A
vem deosebita bucurie de a Vă adresa sincere felicitări și alese urări de bine cu ocazia Sfintelor Sărbători, Nașterea și Botezul Domnului nostru Iisus Hristos.

………
Astăzi, Hristos Se naște ca om, iar omul, prin cunoașterea Celui trimis de Tatăl, Care este ”Calea, Adevărul și Viața” (In 14, 6), se poate naște în chip duhovnicesc. Numai în Hristos, omul devine și el o făptură nouă, veșnic nouă, ”în toate experiențele sale pe calea mântuirii, sfinţirii, transfigurării, unirii cu Dumnezeu, a asemănării sale cu Dumnezeu-omul Hristos.” (Sf. Iustin Popovici)

………
S
ă prăznuim duhovnicește ”înnoirea lumii” și înnoirea fiecăruia dintre noi, strămutându-ne mintea și inima de la cele pământești către cele Cerești! Pacea și binecuvântarea lui Dumnezeu să adumbrească inimile noastre, iar nădejdea în purtarea Sa de grijă să ne însoțească pe toate căile vieții.
.
………
S
ă avem Sărbători cu pace, bucurie sfântă, sănătate și alese împliniri duhovnicești!


…….Cu dragoste întru Iisus Hristos Domnul,

…….Egumena Epistemia
 ……împreună cu obștea monahală

 

……”Sf. M. Mc. Gheorghe”, Suruceni
…….Nașterea Domnului, 2024

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.