Părintele Emilianos Simonpetritul povestește în Catehezele sale cum s-a ajuns la degringolada aceasta în care „șerpișorul de serviciu” să poată s-o supere pe Eva. Mediocritatea începe când se termină Raiul. Dacă vrem să nu fim mediocri, trebuie să locuim tot timpul în Rai și să ne adaptăm condițiilor și exigențelor Raiului.
Eva, săraca, n-a făcut decât să se lase ispitită, iar Părintele Emilian spunea că a fost ispitită cu o „ispită dumnezeiască de-a dreptul”.
Ce-i spune șarpele? „Cum adică, tu să te îngrijești de grădină?! Putem să facem o îndumnezeire rapidă!” Un „ness” dumnezeiesc, dacă vreți. „Uite, mănâncă tu din pomul ăla și să vezi cum ajungi grabnic Dumnezeu, că, de fapt, Dumnezeu n-a vrut să vă descopere, cu alte cuvinte, planul Lui de îndumnezeire.”
Eva cade sub ispita îndumnezeirii facile. Cade pradă îndumnezeirii prin mediocritate. Refuză să urmeze planul lui Dumnezeu și se adaptează planului diavolului. Eva acceptă să încerce să se mântuiască mai ușor decât i-a propus Dumnezeu, cu un exercițiu mai simplu decât cel propus de Dumnezeu.

                                             Părintele Constantin Necula, Cum să ieșim din mediocritate, Editura Agnos, Sibiu, 2014, pp. 8-9

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.