Niciodată să nu vă legaţi de pravilă şi să nu credeţi că există ceva valoros în faptul că aveţi pravilă sau că o săvârşiţi mereu. Toată valoarea este în supunerea în inimă faţă de Dumnezeu.
Să evitaţi prin toate mijloacele formalismul și sistemul de organizare în rugăciune. Aceasta să fie de fiecare dată lucrarea hotărârii libere şi chibzuite și să o săvârşiţi cu deplină conştiinţă şi simţire, nu la întâmplare, în anumite cazuri trebuie să ştiţi să reduceţi pravila. Fiţi stăpânii pravilei, nu robii ei. Robi să fiţi numai ai lui Dumnezeu, obligaţi ca toate minutele vieţii voastre să le dedicaţi lucrării plăcute Lui.
Lui Dumnezeu niciodată să nu vă adresaţi la întâmplare, ci întotdeauna cu mare evlavie. El nu are nevoie nici de metaniile noastre, nici de rugăciunile noastre lungi… Strigătul din inimă scurt şi puternic, iată ce ajunge la El!
Pentru rugăciune nu există anumite ceasuri; ea trebuie săvârşită în fiecare ceas şi în fiecare minut.

Sfântul Teofan Zăvorâtul, Sfaturi înțelepte, Editura Cartea Orodoxă, pp. 314-315

 

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.