Îngăduie-ţi nu acele libertăţi care stârnesc dragostea (pofta n. r.) soţului, ci pe cele cuviincioase, fiindcă nu este lucru de care omul să nu se poată sătura până la urmă, şi în dragoste nu trebuie să se ajungă la aşa ceva… Pe faţa ta nu trebuie să fie nici mişcări ale poftei, nici tresăriri de mânie. Aceste lucruri sunt ruşinoase pentru oricine, dar mai ales pentru femeie, şi schimonosesc chipul…
Dacă limba ta este neînfrânată, întotdeauna vei fi urâtă de soţul tău. Limba obraznică le-a făcut rău adeseori chiar şi celor nevinovaţi. Mai bine să taci chiar dacă lucrurile te împing să îţi deschizi gura, decât să vorbeşti chiar dacă nu este vremea şi locul pentru cuvinte cutezătoare. Vorba ta să fie mai mult dorită decât auzită… Ascultă şi asta: nu te deda iubirii trupeşti fără înfrânare, nu căuta în orice vreme plăcerile patului nunţii; înduplecă-ţi soţul să cinstească zilele cele sfinte, fiindcă omului, care este chip al Marelui Dumnezeu, i se cuvine să se supună legilor Lui… (Sfântul Grigorie Teologul)
Cum să întemeiem o familie ortodoxă, Editura Sophia, București, 2011, p. 64

One comment on “Limba obraznică le-a făcut rău adeseori chiar şi celor nevinovaţi

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.