Cercetaţi Sfânta Scriptură, unde totul este mântuitor. Citiţi mai mult Noul Testament decât Vechiul Testament, pentru că prin el ne vorbeşte Hristos, care a înlocuit Legea cea veche prin una nouă, Legea harului. Dar nu renunţaţi nici la profeţi şi nici la psalmi, care sunt de o frumuseţe extraordinară. Ce sună mai frumos decât: „Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte tăria” sau „Miluieşte-mă, Dumnezeule după mare mila Ta şi după mulţimea îndurărilor Tale, şterge fărădelegea mea. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea şi de păcatul meu mă curăţeşte. Că fărădelegea mea eu o cunosc şi păcatul meu înaintea mea este pururea”? Aţi auzit vreodată ceva mai frumos decât acest psalm de pocăinţă? Toată psihologia omenirii este aici, în Psalmul 50. El cuprinde adâncul inimii noastre. Acest psalm ne duce în străfundul inimii noastre, unde vedem că întru păcate ne-am născut şi întru fărădelegi ne-a zămislit maica noastră.
Aş dori să înţelegeţi toţi acest lucru şi să vă schimbaţi puţin gândirea, să vă schimbaţi puţin perspectiva cu care priviţi lumea. Dacă păstraţi această distanţă pe care Sfânta Scriptură ne-o dă faţă de lume, nu mai sunteţi sclavi. Să ştiţi că libertatea nu înseamnă că nu eşti servitorul cuiva sau că nu eşti în închisoare. Libertatea este una spirituală şi ea se câştigă prin virtute. Aşa că poţi să fii în închisoare şi să fii „foarte liber”, pentru că libertatea noastră este în Dumnezeu. Libertatea noastră este în Biserică, şi nu în instituţiile lumeşti. Libertatea este în Iisus Hristos, şi nu în stăpânii lumii acesteia.

Părintele Gheorghe Calciu, Cuvinte vii, Editura Bonifaciu, 2009, pp. 64-65

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.