Viața duhovnicească nu-i altceva decât strădania noastră neîntreruptă de a ne arăta vrednici de suflarea de viață dăruită de Dumnezeu alcătuirii noastre de lut. Nimic altceva nu cere Domnul prin cuvintele Evangheliei, decât să prețuim darul simplității gestului mântuitor!
Complicarea efortului pe care Dumnezeu ni-l cere este defecțiunea sistemului nostru, este ieșirea noastră din cuvântul mântuitor al Cuvântului. Am umplut lumea de vorbe, pentru că nu ne putem ține de cuvânt, am creat ONG-uri și fundații care ne gestionează milostenia sistemică, ne-am transformat în donatori și sponsori, asistența aproapelui a devenit mai mult o chestiune de dosar, decât de relație umană.
Înapoi la omenie! E strigătul Dumnezeului Care nu vrea să ne piardă pentru că ne-am pierdut omenia!

Preot conf. univ. dr. Constantin Necula, Ce va da omul în schimb pentru sufletul său?…, Editura Agnos, Sibiu, 2013, p. 75

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.