Viața este fericire. Aceste cuvinte pot părea stranii. Cum poți numi fericire această viață, dacă la fiecare pas întâlnim eșecuri, dezamăgiri, amărăciune? Câtă durere suferă oamenii. Viața, spun unii, este muncă și adesea muncă ingrată – de unde să fie dar fericire? Și cu toate acestea, repet, viața este fericire… Viața devine pentru noi fericire atunci când învățăm să împlinim poruncile lui Hristos și să-L iubim pe Hristos. Atunci va fi o bucurie să trăiești, va fi o bucurie să înduri necazurile, iar înaintea noastră va străluci lumina cea negrăită a Soarelui Dreptății – Domnul.
Toate poruncile evanghelice încep cu aceste cuvinte: “Fericiți, fericiți cei blânzi, fericiți cei milostivi, fericiți făcătorii de pace…”. De aici rezultă adevărul că împlinirea poruncilor aduce oamenilor cea mai înaltă fericire.

Starețul Varsanufie de la Optina

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.