Iată acum este vreme bine primită, iată acum este ziua mântuirii” (2 Cor. 6, 2). „Să lepădăm dar lucrurile întunericului” (Rom. 13, 12) care sunt: desfrâul şi orice necurăţie a trupului şi sufletului, beţia, lăcomia pântecelui, râsetele necuviincioase şi nebune, vorbele murdare, vorbirea fară minte, cleveteala, minciuna, invidia, gelozia, firea linguşitoare, îngâmfarea, mândria diavolească, iubirea de argint care constituie rădăcina tuturor relelor şi este numită de Sfântul Apostol Pavel slujire la idoli (1 Tim. 6, 10). Să urâm pe deplin toate acestea şi să le îndepărtăm de la noi mai repede atât timp cât ne rabdă Înfricoşătorul Judecător pentru iubirea de oameni, dându-ne timp pentru pocăinţă. „Să întâmpinăm faţa Lui întru mărturisire şi în psalmi să-I strigăm Lui” (Ps. 94, 2). Prin „faţa Lui” să înţelegi, suflete, mânia Lui cea dreaptă care este peste noi, cum este spus şi în alt loc: „Iar faţa Domnului asupra celor ce fac rele . De ce? — „ca să piardă de pe pământ pomenirea lor” (Ps. 33, 15). Să ne vieţuim potrivit cu poruncile Domnului adică să ne căim înaintea Lui prin împlinirea sfintelor Lui porunci „ca nu cândva să se mânie Domnul” pe noi şi să pierim „din calea cea dreaptă” (Ps. 2, 10), care este împreună-vieţuirea cerească cu cei mântuiţi.

                                                                 Sfântul Maxim Grecul, Viața și cuvinte de folos, Editura Bunavestire, Galați, 2002, p. 144

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.