Noi putem cunoaște pe Domnul Hristos din cuvintele Lui, și, în măsura în care Îl cunoaștem, trebuie să ne modelăm după El. Înnoirea înseamnă, în primul rând, să ai mintea lui Hristos. Ce înseamnă să ai mintea lui Hristos? Înseamnă să gândești cu gândurile Domnului Hristos. Dar unde găsim noi gândurile Domnului Hristos? Le găsim în Sfânta Evanghelie. Ne alcătuim mintea după gândurile Domnului Hristos, ne facem mintea lui Hristos, ajungem să gândim ca Domnul Hristos. Noi avem, zice Sfântul Apostol Pavel, mintea lui Hristos, sau noi avem gândul lui Hristos, pentru că nu poți să ai mintea lui Hristos fără să ai gândul lui Hristos. Gândurile lui Hristos le găsești în Evanghelie, le impropriezi, le porți în minte și atunci ți se dă mintea după Domnul Hristos.
Părintele Arsenie Boca – Dumnezeu să-l odihnească – zicea „că-n mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă”. Prin urmare, dacă vrei să înnoiești o minte, trebuie s-o modelezi, trebuie s-o schimbi spre bine, trebuie s-o faci dreaptă, că, altfel, strâmbă și lucrurile drepte. Trebuie să avem minte preamăritoare de Dumnezeu, minte care se supune lui Dumnezeu, căci Domnul Hristos a trăit aici, pe pământ, cum ar trebui să trăiască fiecare dintre oameni. Ne-a dat un exemplu de urmat, pentru că El Însuși a trăit ca și când ar fi fost un om de rând care se raportează la Dumnezeu.
Pr. Teofil Părăian, Învierea lui Hristos, înnoirea vieții noastre, Editura Doxologia, 2013

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.