Plictiseala îmi vine din două pricini: după ce cad în vreo faptă, în vreun cuvânt, în vreun gând păcătos, și atunci când vreme îndelungată nu mă îndeletnicesc cu pocăința, chiar dacă în acel răstimp aș face lucruri folositoare. Atunci sufletul simte un neajuns, o lipsă: din simțirea neajunsului vine întristarea.
Această întristare se vindecă prin pocăință și rugăciune. „Inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi. Adusu-mi-am aminte de Dumnezeu, și m-am veselit”. Cercetați-vă pe dumneavoastră înșivă: nu veți găsi oare pricina necazului dumneavoastră între cele sus-pomenite? Folosiți-vă de doctorie, care este rugăciunea îmbinată cu pocăința.”
.
Sfântul Ignatie Briancianinov

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.