Urmăreşte-ţi mişcările inimii tale şi doboară patimile care apar, mai ales, mândria, mânia, iuţimea, judecarea şi osândirea aproapelui. De ce plângem morţii altora când mortul nostru zace înaintea noastră – sufletul nostru cel omorât cu păcatele? Nu-i daţi voie inimii să se lege de bunurile stricăcioase ale lumii acesteia. Alungaţi din ea orice atracţie, deoarece numai într-o inimă liberă, eliberată de toate patimile, îşi poate face Domnul locaş.
Curăţia inimii se dobândeşte prin păzirea poruncilor lui Dumnezeu, fără de care viaţa duhovnicească, în general, este cu neputinţă. Sunt necesare lupta cu patimile şi curăţirea inimii de patimi. Ca temelie neclintită trebuie să avem smerenia.
Străduiţi-vă să vă curăţiţi cu atenţie inimile voastre de tot ceea ce este neplăcut lui Dumnezeu, prin spovedanie sinceră, prin rugăciunea lui Iisus şi împlinirea dumnezeieştilor porunci.

Ne vorbesc Stareții de la Optina, traducere de Cristea Florentina, Editura Egumenița, 2007, pp. 189-190

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.