Maică, cum putem a ști dacă cineva este un prieten adevărat?
Pentru a spune dacă un om este prietenul nostru trebuie să-l punem la încercare. Trebuie să vezi dacă are jertfelnicie. Nu în ceea ce te privește, ci în general, pentru toată lumea. Dacă constați că această persoană este lipsită de jertfelnicie, că este egocentrică și că se grijește doar de sine, vei înțelege că această persoană nu poate fi prietenul tău.
Vei putea afla aceasta cu certitudine dacă îi vei spune, de exemplu: „Dacă ai ști cât de rău m-a durut ieri capul. Nici n-am putut să învăț… „Ah, și eu, de asemenea, am avut asta… am avut cealaltă…”. Începe să-ți grăiască despre durerile sale de cap, căci de ale tale dureri nu se grijește la fel de mult ca de ale sale. Și din acest motiv nici nu ia în seamă ceea ce tu ai spus ‒ tu sau altcineva.

Maica Gavrilia Papaiannis

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.