La întrebarea pe care o pun mulţi mireni, ce s-ar fi întâmplat cu viața dacă toți oamenii ar fi primit recomandarea Sfântului Apostol Pavel (I Corinteni 7, 7) şi ar fi rămas necăsătoriţi pentru Hristos, stareţul a răspuns:
– Întrebarea e speculativă şi neghioabă. Mai întâi, deoarece este cu neputinţă ca toți oamenii să rămână necăsătoriţi, deoarece „nu toți cuprind cuvântul acesta” (Matei 19, 11). Şi în al doilea rând, să presupunem, ceea ce e iarăşi cu neputinţă, că toți au ajuns la o astfel de înălţime duhovnicească, încât să rămână necăsătoriţi în Hristos. Care ar fi răul aici? Imediat s-ar fi făcut A Doua Venire, s-ar fi oprit continuitatea vieţii pe pământ şi toți ar fi mers direct în Rai.

                                   Arhimandritul Epifanie Teodoropulos, Crâmpeie de viață, Editura Evanghelismos, București, 2003, p. 133

Posted in: Articole.
Last Modified: februarie 16, 2018

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.