Omul este zidit din pământ; ce lucru bun poate fi în el?
Ci iată că milostivirea lui Dumnezeu a înfrumusețat omul cu harul Sfântului Duh, iar el s-a făcut asemenea lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
Mare este această taină, mare și mila lui Dumnezeu față de om.
De ar știi noroadele pământului cât de mult iubește Domnul pe om, ar iubi pe Hristos și smerenia Lui, și ar dori întru totul a se asemăna Lui. Însă omului însuși aceasta îi este cu neputință, căci numai în Duhul Sfânt se face omul asemenea lui Hristos. Omul căzut se curăță prin pocăință și se înnoiește prin harul Sfântului Duh, și se face întru totul asemenea Domnului.
Atât este de mare mila lui Dumnezeu față de noi.
Mulțămim Ție, Doamne, că ai dat pre pământ Duhul Sfânt, și El învață sufletul a cunoaște ce niciodată ar crede că ar putea cunoaște.
Duhul Sfânt ne învață smerenia lui Hristos, pentru ca sufletul nostru totdeauna să poarte în sine harul lui Dumnezeu care veselește sufletul; dar totodată Domnul dă sufletului durere pentru oameni, și rugăciune cu lacrămi, ca toate noroadele să cunoască pre Domnul si să se desfete întru Dragostea Sa.

Cuviosul Siluan Athonitul – Arhimandritul Sofronie, Ierom. Rafail Noica, Editura Accent Print Suceava 2013

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.