Vă rugăm să ne vorbiţi despre atitudinea ortodoxă faţă de religiile necreştine.

– Hristos a venit să lumineze omenirea. Există numeroase religii, în afara revelaţiei Sale, printre ai căror adepţi nu sunt doar practicanţi ai unui cult demonic, ci şi suflete sincere care încearcă să ajungă cu adevărat la Dumnezeu. Vreau să spun că, înainte ca oamenii să audă de Hristos, aceste religii, atât cât pot ele, au fost bune, dar ele nu pot duce la atingerea adevăratului ţel.

Ţelul este viaţa veşnică şi Împărăţia Cerurilor şi Dumnezeu a venit în trup pentru a ne deschide această cale. De aceea, creştinismul este adevărat. Făcând comparaţii, se pot găsi diferite elemente de adevăr şi în celelalte religii, elemente care, de multe ori, sunt foarte profunde, dar ele nu deschid Cerurile. Numai când Hristos a venit pe pământ şi a spus tâlharului: „Astăzi vei fi cu mine în Rai”, s-au deschis cu adevărat Cerurile pentru oameni.

Pr. Serafim Rose, Descoperirea lui Dumnezeu în inima omului, Editura Sophia, p. 60

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.