Ar fi minunat dacă dependența de cuvântul Domnului ar fi, cel puțin, direct proporțională cu dependența de smartphone”, a scris pe Instagram Episcopul Ignatie al Hușilor miercuri, de Ziua Bibliei.
Ierarhul a subliniat că ne aflăm în „era inflației cuvântului”, o inflație din care lipsește cuvântul Scripturii și de aceea societatea este mereu în „neliniște, conflict și multă sciziune”.
De ce? Pentru că nu mai este perfuzat, vitaminizat de cuvântul Scripturii, care are în țesătura lui interioară liniște, pace și unitate pe măsura. De ce? Pentru că a fost rostit de însăși Pacea, Liniștea și Unitatea noastră, Care este Iisus Hristos, Cuvântul întrupat”.
Referitor la tehnologie, Preasfinția Sa a adăugat că „un creștin autentic, atunci când se hrănește constant și profund din cuvântul Scripturii învață, în chip natural, să se raporteze extrem de prudent și înțelept față de tehnologie, punându-o pe aceasta în slujba credinței și a demnității sale de om”.
Adică, Biblia să devină adevărata tehnologie a ființei noastre”, a conchis PS Ignatie.

basilica.ro

Posted in: Articole.
Last Modified: noiembrie 16, 2019

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.