Câtă vreme nevoinţa noastră nu dobândeşte un rezultat, măcar un rezultat oarecare, ne nevoim eretic. Şi aici, ar trebui să definesc erezie şi ortodoxie, dar deocamdată mă ţin la pocăinţă. Ce înseamnă că ne nevoim eretic? Nelucrător, poftim! Câţi nu s-au spovedit [spunând] că cer pocăinţă şi lacrimi lui Dumnezeu şi nu vin. „Am o inimă împietrită!” Şi, încep să văd sau să întrevăd că nevoinţa noastră e greşită. Dumnezeu ne cheamă hăis şi noi tragem cea şi ne mirăm de ce nu ne putem nevoi, de ce nu primim vreun rezultat: suntem eretici. Noi, ortodocşii, astăzi trăim eretic. La nivel faptic de cele mai multe ori trăim eretic fiindcă şi înţelegem eretic! Cuvintele sunt corecte, formulele sunt corecte dar înţelegerea este total aiurea (…).

                                                                                                                                                                 Părintele Rafail Noica

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.