”Prea Sfințite, în Hristos iubite Frate,

Cu sfântă emoție Vă scriu aceste rânduri cu prilejul instalării Prea Sfinției Voastre. Căci mă adresez acelui Arhiereu, care în adevăr prin viața sa sfântă a dovedit că este fără prihană și trăiește în Dumnezeu.
Înzestrat ești cu divinele calități arhierești, indicate de Sf. Pavel în Epistola către Evrei: „arhiereu ca acesta se cuvenea să fie nouă, cuvios, fără de răutate.” (VII v.26). De aceea bucură-Te, Prea Sfinţite, căci zice psalmistul: „Preoţii Tăi se vor îmbrăca cu dreptate şi cuvioşii Tăi se vor bucura.” (131, v 9).
Bucură-te, cela ce eşti omul lui Dumnezeu, spre tot lucrul bun desăvârşit.” (II Tim. 3v. 17).
Bucură-Te, că totdeauna ai lucrat împreună cu Dumnezeu, căci un Dumnezeu Sfânt poate primi numai lucrarea unui preot şi arhiereu Sfânt. Dumnezeului şi Domnului nostru nu poate sluji decât cel ce caută sfinţenia, căci zice Sf. Petru: „Ci după sfântul, care V-a chemat pe voi şi voi fiţi sfinţi întru toată petrecerea. Căci scris este: fiţi sfinţi, că Eu sfânt sunt.” (I Petru cap. 1 v. 15,16).
Fericit eşti că slăveşti slujba Frăţiei Tale, ca şi Pavel, care zice: „că sunt neamurilor apostol şi slujba mea o slăvesc.” (Rom. cap. II v. 13).
Fericit eşti că vei fi prin această sfinţenie pildă preoţilor şi poporului. Văzându-te pe Frăţia Ta, îşi vor aduce aminte de cuvintele din Cartea Eşirei: „Şi preoţii care se vor apropia către Domnul Dumnezeu, să se sfinţească ca nu cumva să se întoarcă de către ei Domnul.” (Eşire 19, v. 22).
Credincioşilor fi-Vei: pildă cu cuvântul, cu petrecerea, cu dragostea, cu duhul, credinţa, cu curăţia.” (I Tim. 4, v. 13).
M-ai impresionat mult când în şedinţa Sf. Sinod ai spus: „Ceea ce îmi lipseşte ca pregătire, să completaţi Frăţiile Voastre cu Dragostea.”
Smerenie frumoasă ai arătat, care Te împodobeşte mai mult decât orice ştiinţă omenească – pentru că zice Sf. Pavel: „Socotiţi să nu vă fure pe voi cineva cu filosofia deşartă.” (Coloseni 2, v. 8).
Iubite Frate,
Duhul dragostei Mântuitorului să ne stăpânească pe toţi cârmuitorii Bisericii Ortodoxe Române. Ca semn al dragostei acesteia, eu din inimă doresc Frăţiei Tale, ca înălţarea pe scaunul Episcopesc să fie simbolul înălţării sufletelor credincioşilor spre Dumnezeu,

Îţi doresc sănătate şi rodnică păstorire spre binele fraţilor din Basarabia şi spre slava lui Dumnezeu. Amin!”

Arad, 9 Mai 1934
Episcop (ss) Grigorie

Posted in: Articole.
Last Modified: septembrie 17, 2020

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.