„Firea noastră cea slăbănogită, într-adevăr, avea nevoie de doctor, omul căzut de istoveală aştepta pe Cel ce-i va întinde mâna, cel ce-şi pierduse viaţa aştepta pe Dătătorul ei” (Sfântul Grigorie de Nyssa)

IUBIȚI FRAȚI ȘI SURORI ÎNTRU HRISTOS,

Dragostea lui Dumnezeu s-a revărsat cu putere asupra lumii prin naşterea lui Iisus Hristos la Betleem şi de atunci ea nu încetează a îmbrăţişa pe tot omul.

Astăzi, Fiul lui Dumnezeu devine Fiu al Omului, pentru ca omul să devină fiu al lui Dumnezeu. În această mare zi de prăznuire, Biserica ne îndeamnă să păstrăm sau să ne regăsim veşmântul de Fii ai lui Dumnezeu, lucru ce implică recunoaşterea lui Dumnezeu ca Tată, a Bisericii ca mamă şi a noastră ca fii ai Tatălui Ceresc în Biserica lui Hristos.

Îmbrăţişându-ne unii pe alţii în dragostea lui Hristos, Cel născut din Preacurata Fecioară Maria cu puterea Sfântului Duh, să rostim împreună cu îngerii:„Slavă întru cei de Sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bună voire.”

Vă dorim din suflet, Sărbători fericite, bucurii duhovniceşti!

Cu smerenie şi dragoste, întru Iisus Hristos Domnul,

egumena Epistemia împreună cu maicile şi surorile.

Naşterea Domnului, Anul mântuirii 2014/2015, Mănăstirea Suruceni