Conform surselor documentare instituţia monahală de la Suruceni a fost fondată prin 1785 de ctitorul ei Casian Suruceanu, având susţinerea unor ţărani răzeşi din Suruceni şi a ieromonahului Iosif de Muntenegru, în apropierea satului Suruceni din actualul raion Ialoveni şi la o depărtare de cca 10 km de Chişinău.

Primele cărţi religioase din biblioteca mănăstirii Suruceni, dăruite de Casian Suruceanu, sunt un Antologhion (Bucureşti, 1777) şi un Penticostarion (Bucureşti, 1783). Biblioteca mănăstirii a fost completată în deceniile următoare cu alte cărţi iar în perioada 1941–1944 se atestau cca 123 de cărţi manuscrise şi tipărite.

În momentul cercetărilor am identificat 93 de titluri de carte tipărită la Buzău, Bucureşti, Iaşi, Blaj, Chişinău, Mănăstirea Neamţ, Sankt Petersburg şi patru manuscrise, care au aparţinut în diferite perioade acestei mănăstiri.

Articolul întreg este publicat în revista BiblioScientia, Revistă de biblioteconomie şi ştiinţele informării 2013 Nr. 9

/DESCARCĂ REVISTA PDF/