Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la hramul Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, sărbătoarea Sfintei Treimi, luni, 09 iunie 2014:

În a doua zi a praznicului Pogorârii Duhului Sfânt, avem prilejul de a medita la modelul de iubire şi viaţa trăite în comuniunea deplină a Persoanelor divine: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt, Treimea Sfântă şi nedespărţită a Cărei lucrare proniatoare se revarsă necontenit peste întreaga creaţie. Această lucrare mântuitoare a Sfintei Treimi cheamă şi ajută Biserica să nu se izoleze de lume, ci să fie permanent activă în societate prin propovăduirea Evangheliei mântuirii şi prin ajutorarea semenilor, spre binele comun al societăţii.

Sărbătoarea Sfintei Treimi este hramul multor biserici şi mănăstiri, dar şi al Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, care în cei aproape şapte ani de la înfiinţare (27 octombrie 2007) şi-a amplificat constant misiunea, dobândind o identitate proprie în contextul mediatic românesc.

Pentru clerul şi credincioşii ortodocşi români din ţară şi străinătate, Centrul de Presă BASILICA reprezintă principală sursă de informare corectă şi cu autoritate privind viaţa şi multiplele activităţi pastoral-misionare, social-filantropice, educaţionale, culturale etc. ale eparhiilor componente ale Patriarhiei Române. În acelaşi timp, prin emisiunile de radio şi televiziune, precum şi prin paginile de spiritualitate şi materialele documentare ale cotidianului Lumina, Centrul de presă BASILICA aduce oamenilor pace şi liniște sufletească, lumină şi speranță mai ales în perioadă de criză spirituală şi materială prelungită pe fondul unei secularizări din ce în ce mai accentuate a lumii de astăzi.

Radio TRINITAS este o voce distinctă între posturile de radio cu acoperire naţională prininformaţia promptă din actualitatea bisericească, socială şi culturală, emisiunile religioase de calitate, transmisiunile în direct ale Sfintei Liturghii şi promovarea culturii, limbii, tradiţiilor şi identităţii naţionale în ţară şi în comunităţile româneşti din Diaspora. Această misiune plurivalentă a fost recunoscută şi apreciată prin decernarea Premiului pentru excelenţă în cultură în anul 2013 de către Consiliul Naţional al Audiovizualului.

TRINITAS TV a continuat să îşi stilizeze grila de programe, acordând spații largi actualității bisericești, întâlnirii rodnice dintre cult și cultură, precum și realităților sociale care îndeamnă la mai multă filantropie şi solidaritate. Televiziunea Patriarhiei Române dedică zilnic spații de emisie reportajului religios, social, educaţional, cultural și evocărilor istorice pilduitoare.

Publicaţiile Lumina (cotidianul Ziarul Lumina, săptămânalul Lumina de Duminică şi periodiculVestitorul Ortodoxiei) şi-au fidelizat cititorii prin bogăţia de ştiri din actualitatea bisericească din ţară şi străinătate, documentare, reportaje, pagini de spiritualitate şi istorie şi alte materiale de interes public. De menţionat că în ultimul an au apărut două produse media noi, Lumina pelerinului şi Lumina literară şi artisticădifuzate împreună cu săptămânalul Lumina de DuminicăColecţia Media Christiana, realizată cu sprijinul Editurii TRINITAS a Patriarhiei Române, reuneşte în volume tematice articole valoroase, publicate de-a lungul timpului în paginile ziarului. Seria LUMINA din cadrul colecţiei a ajuns deja la al şaptelea volum tipărit.

Agenţia de ştiri BASILICA a Patriarhiei Române, care prezintă informaţiile într-un concept grafic atrăgător, a crescut constant fluxul de ştiri privind viaţa şi evenimentele Bisericii Ortodoxe Române din ţară, din Europa şi din alte regiuni ale lumii. Fluxul de ştiri actualizat în fiecare zi a mărit numărul de vizitatori, fiind o confirmare a activităţii de până acum, dar şi un imbold în activitatea următoare.

Biroul de Presa şi Relaţii Publice al Patriarhiei Române a continuat să informeze prompt prin mass-media despre evenimentele Patriarhiei Române şi să prezinte puncte de vedere oficiale în legătură cu diferite teme sau probleme aflate în dezbatere publică.

La acest popas duhovnicesc, mulţumim cu deosebită prețuire parohiilor şi protopopiatelor din Arhiepiscopia Bucureştilor, altor eparhii ale Patriarhiei Române din ţară şi străinătate, precum şi binefăcătorilor care susţin financiar Centrul de Presă BASILICA în misiunea sa spirituală împlinită cu responsabilitate în societatea românească de azi.

În acelaşi timp, binecuvântăm şi felicităm pe toţi ostenitorii Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, care prin activitatea lor intensă contribuie la propovăduirea Evangheliei mântuirii şi la promovarea valorilor credinţei creştine în societate prin mijloacele moderne de comunicare în masă.

Ne rugăm Preasfintei Treimi să reverse peste noi toţi harurile Sale cele bogate pentru a cultiva zilnic pacea şi bucuria, hărnicia şi dărnicia, cuvântul frumos şi fapta bună.

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române