Să-ţi păzeşti bine vederea, pentru că acest simţ este mai subţire şi mai pătrunzător; pentru că este mai pătrunzător, este mai dorit şi de minte. Pentru că este mai dorit, idolii săi se zugrăvesc mai adânc pe tabla închipuirii şi de aceea se şterg cu mai multă greutate. De aceea, atât sfinţiţii cuvântători de Dumnezeu, cât şi toţi Părinţii neptici hotărăsc îndeobşte că ochii văd lucrurile cele văzute prin ipostasiere.
Acestea [de mai sus] le vedem împlinindu-se prin lucrarea lor: ştergem mai uşor chipurile pe care le-am închipuit prin celelalte organe ale simţurilor, iar pe cele pe care le-am întipărit în imaginaţia noastră prin ochii noştri iscoditori fie [le ştergem] după mult timp şi cu multă osteneală, fie nu le putem şterge deloc. Fie treji, fie în somn, aceste chipuri nu încetează a ne asupri şi a ne supăra. Într-un cuvânt, îmbătrânim şi murim împreună cu ele.

                                                                 Sfântul Nicodim Aghioritul, Paza celor cinci simţuri, Editura Egumeniţa, Alexandria, p. 125

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.