Tainele Bisericii nu sunt numai șapte. Orice lucrare liturgică săvârșită de preot sau de arhiereu – înțelegând că în biserică trebuie să fie prezenți slujitorul și cel puțin un credincios – este Taină a Bisericii.

De pildă, tunderea în monahism, înmormântarea, agheasma. Concepția că sunt numai șapte Taine nu este ortodoxă. Ea a trecut în Răsărit dinspre Apus și este o concepție scolastică.

Dacă cineva va arunca asupra unui demonizat apă simplă, nu se va întâmpla nimic. Dar dacă îl va stropi cu agheasmă, vom auzi pe demonul din om că îl arde. În cazul Tainelor, avem de-a face cu prezența harului necreat legată de prezența văzută a unui element material.

De ce căsătoria să fie Taină și această căsătorie prin excelență, tunderea în monahism, să nu fie?

Dimitrios Tselengidis, Pe drumul către Împărăție, revista Cuvinte către tineri, anul 2015 ,editată de mănăstirea Putna

Posted in: Articole.
Last Modified: august 21, 2015

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.