Noi zicem că „sufletele drepţilor sunt în mâna lui Dumnezeu” (cuvântul e scris în Scriptură). Ce înseamnă aceasta? Că tot ce are omul în plus faţă de trup ţine de suflet, iar sufletele drepţilor sunt în mâna lui Dumnezeu. De fapt, omul întreg este în mâna lui Dumnezeu.
Nichifor Crainic zice: Nici maica nu ştie ce tainică normă îmi dete din carnea-i vremelnică formă, neant înflorit în minune. Cine ar putea să spună mai bine despre existenţa noastră decât mama noastră în care ne-am alcătuit?! Dar lucrurile s-au petrecut, într-un fel, mai presus de ea; ea a fost pur şi simplu asistentă la ceea ce s-a petrecut cu voia lui Dumnezeu, după legile firii, în existenţa ei, pentru existenţa noastră. Deci, mama însăşi nu ştie ce tainică normă, ce lege anume, îmi dete din carnea-i – din carnea ei – vremelnică formă. Ce sunt eu? Neant înflorit în minune.

Arhimandrit Teofil Părăian, Cum putem deveni mai buni – Mijloace de îmbunătăţire sufletească, Editura Agaton, pp. 121-122

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.