Pentru a te putea feri de aceste loviri ale amărăciunilor și necazurilor, două lucruri ai să faci: primul, a socoti cui sunt potrivnice acele fapte: Duhului și sufletului; egoismului și poftelor noastre. Pentru că, de sunt contrare apetiturilor și egoismului (care-i universal și primul tău dușman), să nu le numești potrivnice, ci socotește-le ca binefaceri și ajutoare ale Preaînaltului Dumnezeu.
Deci, primește-le cu inimă veselă și cu recunoștință; dar dacă sunt contrare Duhului și sufletului, nici pentru acest motiv nu se cade a-ți pierde pacea sufletului; al doilea, înalță-ți mintea la Dumnezeu și, cu ochii închiși (fără să te mai uiți la altceva), ia orice întâmplare din milostiva mână a dumnezeieștii Providențe, ca pe un pachet plin de toate bunătățile. Sfântul Ioan Gură de Aur obișnuia a zice în toate împrejurările: „Slavă lui Dumnezeu pentru toate, pentru că nu voi înceta a zice astfel totdeauna pentru toate ce mi se întâmplă”.
Sfântul Nicodim Aghioritul, Războiul nevăzut, Editura Egumenița, Galați, pp. 102-103

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.