Somnul pe săturate este o tulburare a trupului, iar privegherea cu măsură este mântuirea inimii. Somnul îndelungat îngroaşă inima, iar privegherea cu măsură o subţiază. Dar mai bun este dormitul în tăcere şi întru cunoaştere decât privegherea întru deşertăciune. Plânsul fără tulburare alungă toate relele. Nejignirea conştiinţei aproapelui naşte smerita cugetare. Slava de la oameni naşte pe încetul mândria. Iubirea lărgirii alungă cunoaşterea, iar înfrânarea pântecelui smereşte patimile. Pofta mâncărilor plăcute le trezeşte pe acestea cu uşurinţă. Împodobirea trupului este o catastrofă a sufletului, iar îngrijirea lui după frica lui Dumnezeu este bună.

Isaia Pustnicul, Douăzeci şi nouă de cuvinte, Filocalia XII, Editura Humanitas, Bucureşti, 2009

Posted in: Articole.
Last Modified: iulie 31, 2019

Leave a reply

required

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.