Ce-i cu harababura asta din casa dumneavoastră? Cum v-am citit scrisoarea, am şi simţit vântul cum umblă prin camere. Nu e ceea ce trebuie. Desigur, nu toate sunt în puterea dumneavoastră, dar unele sunt. De pildă, în vizite să ne manifestăm reţinut, cu gândul la Domnul şi cu frică de Dumnezeu, să nu vorbim în plus, să nu osândim şi să nu ne facem planuri deşarte; toate acestea şi multe altele sunt în puterea noastră. Iar din moment ce sunt în puterea noastră, şi răspunderea pentru ele cade asupra noastră.
După ce i-am petrecut pe oaspeţi şi am rămas singuri, trebuie să ne îngrijim imediat de suflet şi să ne grăbim a curăţa tot ce a fost semănat în el, să-l aşezăm iarăşi înaintea Domnului într-o stare de evlavie şi să reluăm cursul preocupărilor obişnuite, de mai înainte: cititul, lucrul de mână și altele. Despre întoarcerea vizitelor nu vă faceţi griji; dacă aţi izbutit, e bine, dacă nu, nu-i nicio nenorocire. Aşa să faceţi. Numai la biserică să vă duceţi în zbor, ca şi cum aţi avea aripi, şi adunaţi de acolo aroma rugăciunilor şi a cugetării de Dumnezeu. Domnul să vă binecuvânteze!

Sfântul Teofan Zăvorâtul, Învățături și scrisori duhovnicești despre viața creștină, Editura Sophia, București, p. 94

One comment on “Să nu vorbim în plus, să nu osândim şi să nu ne facem planuri deşarte

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.