Ce ne lenevim şi ce ne gătim? Pentru ce nu purtăm grijă de răspuns, cât avem vreme? Pentru ce defăimăm Sfintele Scripturi şi graiurile lui Hristos? Au vi se pare că toate cuvintele Lui, ale Sfinţilor Apostoli şi ale Proorocilor nu ne vor osândi pe noi în ziua aceea înaintea înfricoşatului divan, dacă nu vom păzi şi nu vom face după cum ne poruncesc nouă? Ascultaţi ce zice Domnul către ucenicii Săi „Cel ce vă ascultă pe voi, pe Mine Mă ascultă, şi cel ce se leapădă de voi, de Mine se leapădă şi de Tatăl Meu” (Luca 10, 16). Şi în alt loc zice: „Cel ce se leapădă de Mine şi nu primeşte graiurile Mele, Eu nu îl judec pe el, ci are judecător ca să-l judece cuvântul pe care l-am grăit, acela îl va judeca în ziua cea de apoi” (Ioan 12, 48), adică Sfânta Lui Evanghelie şi celelalte Sfinte Scripturi ale Sfinţilor Prooroci şi Apostoli. Pentru aceasta, fraţilor, vă rog pe voi, să nu defăimaţi cele scrise, că cerul şi pământul vor trece, iar cuvintele lui Hristos nu vor trece. Deci, veniţi, iubiţilor, mai înainte de a veni ziua cea înfricoşată, să ne aruncăm pe noi înşine în noianul îndurărilor lui Dumnezeu, ci însuşi Dumnezeu îndeamnă şi cheamă pe toţi, zicând: „Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi” (Matei 11,28).

Sfântul Efrem Sirul, Cuvinte și învățături vol. I, Editura Bunavestire, Bacău, 1997, p. 109

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.