Trebuie să mergem la Liturghie, chiar dacă vom sta ca niște bârne.

Cineva ar putea spune: „Nu sunt după cum ar trebui, nu înțeleg nimic din tot ce se întâmplă, mintea mea nu e în stare să se concentreză acolo”. Să mergi oricum. Un stareț spunea: „Când intri într-un magazin de răşini aromatice, vei ieși cu hainele parfumate, chiar dacă nu vei cumpăra nimic.” La fel se întâplă și când mergi la Liturghie.

Chiar dacă nu vei realiza o lucrare duhovnicească, faptul că ai mers și ai stat acolo ca o bârnă deja reprezintă ceva.

Să vă spuneți: „Voi merge așa cum sunt, o bârnă necioplită. Dumnezeu poate să facă și din ea ceva.” Iar dacă nu vei merge, pentru că „nu poți să te concentrezi”, atunci totul va merge din ce în ce mai rău și nu vei reuși nicicând să schimbi situația.

Mitropolitul Atanasie de Limassol, traducere după monastery.ru

 

Posted in: Articole.
Last Modified: februarie 19, 2022

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.