Femeii care căzuse în păcat, Domnul i-a zis: „Nu te osândesc nici Eu”, fară să-i reducă păcătoșenia, însă dând autoritate pocăinței. Ea s-a căit în mod vizibil și Domnul i-a spus: „Mergi, de-acum să nu mai păcătuiești” (Ioan 8, 11). Aici este toată esența pocăinței… Păcătosul spune: „Am păcătuit, de-acum înainte nu voi mai păcătui”. Domnul spune: „Bine, nici Eu nu te osândesc, numai să fii atent să nu mai greșești”.
Duhul pocăinței îndreaptă totul. Rugați-vă să vă dăruiască Domnul duhul pocăinței și să vă întărească în el, căci fară acesta niciun dar nu vi se dăruiește, nici de roade nu aveți parte.

                                                                                                                       Sfântul Teofan Zăvorâtul, Sfaturi înțelepte, Editura Cartea Orodoxă, p. 375

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.