Episcopul Dionisie Erhan era venerat în toată lumea, după cum spunea și profesorul Nichifor Crainic în „Calendarul” de duminică: „În vremea de azi e aproape un exemplar unic de călugăr adevărat în duhul marii tradiții a Ortodoxiei”. Acest călugăr a fost numit episcop „cu drepturile câștigate”. Anume acestui călugăr mitropolitul Moldovei, Pimen Georgescu (1909-1934), sfințindu-l episcop i-a zis: „Prea Sfinției Tale nu-ți trebuie diplomă. Ai învățat „Academia vieții”, ceea ce mie îmi lipsește”.

MUNTEANU, Ioan, Nasc şi la Moldova Sfinţi: Episcopul Dionisie Erhan (1868-1943) – evlaviosul stareţ al Mănăstirii Suruceni şi distinsul Ierarh al Cetăţii-Albe-Ismail, originar din satul Bardar. [Chişinău], 2018 Tipografia Bons Offices

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.